מעין מבוע

מעין מבוע (עין פוואר) הוא אחד משלושת המעיינות הנובעים בנחל פרת, כ-1 ק"מ מצפון ליישוב אלון. ממערב לו עין פרת וממזרח לו עין קלט. ייחודו של המעיין בהיותו 'מעיין פועם', ולכן הנביעה שלו אינה רציפה. מחזורי הפעימה נובעים מתנועה תת-קרקעית של המים הממלאים חלל פנימי ומתרוקנים אל פני האדמה בבת אחת. מי המעיין נאגרים בברכת בטון עגולה התחומה בברכה מרובעת.

בחפירות באתר התגלו ממצאים מהתקופות החשמונאית הביזנטית והעות'מאנית. לאורך המצוק הדרומי נתגלתה אמת מים חשמונאית ששימשה, ככל הנראה, גם בתקופות הביזנטית והעות'מאנית. הממצא העיקרי באתר הוא כנסייה ביזנטית מרוצפת בפסיפסים צבעוניים ולבנים, ובה אולם תפילה, במה ואפסיס. קירות הכנסייה נבנו מאבנים מסותתות והושתתו על הסלע. בחפירה התגלו חרסים ומטבעות, בהם מטבע זהב המתוארך לימי טריאנוס (המאה הו' לסה"נ). לצד הכנסייה נחשפו שרידים של מבני מגורים ששימשו את הנזירים בתקופה הביזנטית. מבני מגורים דומים ומתקנים נמצאו גם לאורך הגדה הצפונית של הנחל ובמערות שבמצוק.

האתר נחפר לראשונה בשנת 1931, כוסה, ונחשף שוב בעבודות פיתוח ושימור מטעם רשות הטבע והגנים הלאומיים וקמ"ט ארכאולוגיה ובמימון המנהל האזרחי איו"ש.

הפעלת האתר: רשות הטבע והגנים הלאומיים

טלפון:  3639*