נבי סמואל – קבר שמואל הנביא

האתר נבי סמואל שוכן על פסגת רכס מצפון לירושלים, על הדרך העתיקה שהוליכה ממישור החוף לירושלים דרך מעלה בית חורון. מן האתר נשקף נופה של ירושלים בדרום ושל ארץ בנימין ואפרים בצפון. המסורת מזהה את האתר עם מקום קבורתו של שמואל הנביא. באתר התגלו שרידים מתקופת הברזל התומכים בהצעה לזהות את האתר עם מצפָה – עירו של שמואל הנביא.

מן החפירות עולה כי האתר היה מיושב מתקופת הברזל ועד התקופה הממלוכית. בקצהו הדרומי-מזרחי של האתר התגלה מבנה ציבורי גדול מהתקופה החשמונאית, חלקו חצוב בסלע וחלקו בנוי מאבני גזית גדולות ומאבני גוויל. תחת המבנה התגלו ממצאים מימי בית ראשון, ומהתקופה הפרסית וכן מהתקופה ההלניסטית. בקצהו הצפוני-מזרחי של האתר התגלתה גת מן התקופה ההלניסטית. כמו כן נחשפו באתר קטעי פסיפס, גת משוכללת לדריכת יין ומגוון כלי חרס מהתקופה הביזנטית; כלי חרס, מטבעות, תנורי צריפה ומגוון טביעות על ידיות בכתב ערבי מהתקופה האסלאמית הקדומה; מצודה מוקפת בחפיר שבמרכזה כנסייה ושני בתי בד מהתקופה הצלבנית; ושלושה תנורי צריפה לכלי חרס ותנור להמסת מתכת מהתקופה הממלוכית המעידים כי בתקופה זו הפך האתר למרכז תעשייה אזורי.

על חלק מהטביעות הערביות מהתקופה האסלאמית הקדומה כתוב 'דיר סמואל' (מנזר סמואל) שם המעיד כי קודם לכן – בתקופה הביזנטית היה באתר מנזר.

החפירות ופרויקט השימור והשחזור נעשו בידי יחידת קמ"ט ארכאולוגיה איו"ש במימון המנהל האזרחי.

תחזוקת האתר: רשות הטבע והגנים

טלפון:  3639*